Babai i dy fëmijëve ka vetëm një muaj jetë, apeli rrëqethës i motrës së tij: Ju lutem na ndihmoni, ministria s’po na përfill!

Receta


Një aksident i rëndë i ndryshoi përgjithmonë jetën 33-vjeçarit, Bujar Biçaku, nga Njësia Administrative Helmas në Kavajë. Babai i dy fëmijëve të mitur është shtruar tek Spitali i Traumësprej më shumë se tre muajsh, pasi mori lëndime të rënda nga aksidenti. Motra e tij, Migena Toshkezi Biçaku, ka shkruar pranë redaksisë së JOQ Albania, ku i drejtohet të gjithë shqiptarëve në një apel rrëqethës, pasi Ministria e Shëndetësisë i e ka lënë vëllain e saj në mëshirë të fatit. Sipas saj, 33-vjeçari ka këputur tre rruaza të qafës, ka pësuar një çarje në kokë rreth 20 centimetr dhe fatkeqësisht ka mbetur i paralizuar në të gjithë trupin dhe mund të lëvizë vetëm pjesën e kokës. Ai ka kryer dy operacione, një kokë dhe një në qafë, ku i janë vendosur tre proteza për mbajtjen e ekuilibrit të qafës. Mirëpo gjendja e babait të dy fëmijëve ende nuk është përmirësuar dhe mjekët i kanë sugjeruar ta dërgojnë në Turqi për kryerjen e një operacioni që do t’i mundësonte ecjen. Sikur të mos mjaftonte kjo, Migena rrëfen për JOQ Albania se nëna e saj është e sëmurë me Sindromën Down, ndërsa babai i tyre është i verbër dhe nuk kanë mundësi ekonomike. Ajo tregon më tej se tërmeti i 21 shtatorit ka i ka prishur edhe banesën 33-vjeçarit të aksidentuar. Bujarit i ka mbetur vetëm një muaj jetë dhe motra e tij lutet me dorë në zemër që shqiptarët ta ndihmojnë. Apeli i plotë i Migenës: Un qe po ju shkruaj jam Migena toshkezi bicaku.. dhe po ju kerkoj ndim per vellain tim Bujar bicaku me vend ndodhjen ne kavaj ne periferi te kavajes komuna Helmas.. vellai im Bujar bicaku 33 vjec me dy femij te vegjel pesoj nje aksident shum te rrend ne korrik dhe eshte i shtruar tek spitali ushtarak tek trauma.. dhe ka keputur 3 rruezat e qafes ka mar dhe nje çarje ne kok 20 centimetra.. jan kryer dy operacione nje ne kok dhe nje ne qaf,, ku jan vendosur 3 proteza per tu mbajtur ekulibri i qafes.. vellai im Bujar bicaku po ben 3 muaj i shtruar ne spital dhe eshte i paralizuar i gjith trupi vetem pjesen e kokes leviz as trup as duar as kemb madje mjeket na kan then per ra nxjer nga spitali por gjendja e vellaut eshte shum keq nuk i hulet per as nje cast.. doktorat na kan then se vetem ne Turqi mud te behet nje operacion qe dhe vellai jon te hec te pakten jo te behet per pun,, mamin e kam me semundjen daun babin e kam te qeruar munci ekonomike nuk kemi shtepiat e vellait i prishi termeti qe rra para dy javesh tani jan dhe pa shtepi vellait nuk i kan dhen jet kur te ne spital po nuk u krye ai operacion..Kaam nevoje per ndihmen tuaj. Ministria nuk po na perfill. Ju lutem.publikojeni. Vellai im ka vetem nje muaj jete. Ju lutem,ju lutem na ndihmoni. 0675684405 Blerim Bicaku quhet vellai qe kujdeset. Vellai ndodhet tek spitali ushtarak, kati i dyte dhoma 4.